Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

O masażu

Masaż jest jedną z najstarszych sztuk medycznych. Pierwsze wzmianki pochodzą już z papirusów egipskich, zaś dokładny opis masażu znajduje się w chińskiej księdze Kung-Fu (3000 r. p.n.e.).W Grecji, jak i w starożytnym Rzymie było to popularny zabieg o znaczeniu leczniczym, jak i również przyspieszający wypoczynek po wysiłku fizycznym. Pierwsze badania nad fizjologią masażu przeprowadził w XVI w. francuski lekarz Ambroży Paré, w których to określił jego wpływ na poszczególne układy naszego organizmu. Od tego czasu znaczenie masażu w naukach medycznych systematycznie rosło, aż do całkowitego zrównania go z innymi dyscyplinami wiedzy lekarskiej.

Wielu z nas dotyka to uczucie zmęczenia, szczególnie po powrocie do pracy czujemy się zmęczeni, jesteśmy niemal bez życia, napięci i zestresowani. Właśnie wtedy sprawne dłonie i odpowiednie techniki masażu mogą zdziałać cuda. Masaż odpręża
i budzi w nas nowe pokłady sił, wpływa pozytywnie na mięśnie, skórę, układ krążenia, itd…Możemy się rozluźnić, odnaleźć siebie, a gdy ciało jest odprężone, także psychika wraca do równowagi.
Nie bez kozery powiedziano że ”W zdrowym ciele zdrowy duch”.

Wzrost zainteresowania masażem w ostatnich latach związany jest z tendencją do coraz bardziej powszechnego wykorzystywania w medycynie naturalnych metod leczenia. Umiejętnie zastosowane, w skuteczny sposób mogą uzupełniać, a niekiedy nawet zastępować leczenie farmakologiczne, czy chirurgiczne.

Masaż ma nie tylko niepodważalne w niektórych schorzeniach, znaczenie lecznicze, ale działa także na cały organizm powodując odprężenie i zmniejszając napięcie psychiczne, które w dzisiejszych czasach tak często u ludzi występuje.

 • Masaż reguluje również napięcie mięśniowe;
 • zwiększa ogólną odporność organizmu na wpływ niesprzyjających czynników środowiska zewnętrznego;
 • normuje pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego;
 • podnosi gotowość do podejmowania wysiłków fizycznych.

Masaż to zespół różnego rodzaju zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, poprzez powierzchnie masowanego ciała, działają na:

 • skórę;
 • tkankę podskórną;
 • mięśnie;
 • stawy;

a także pośrednio na:

 • układ krążenia;
 • nerwowy;
 • a nawet na narządy wewnętrzne.

Techniki masażu wykorzystywane są w rehabilitacji oraz leczeniu wielu dolegliwości fizycznych. Masaż to wielka, nieoceniona pomoc w walce ze stresem i chorobami cywilizacyjnymi.

Większość najbardziej popularnych metod masażu wywodzi się z podstawowej techniki, jaką jest masaż klasyczny.
Jest on podstawą wszelkich działań stosowanych w prawie wszystkich technikach masażu.